|


|


|

Tarihçemiz

    Tarihçemiz

    YENİCE

    Yenice Marmara bölgesinin güney Marmara bölümünde Biga yarımadasının iç kesiminde yer alır. Çanakkale ilinin güney doğusundadır. Kazdağı’nın eteklerinde kurulu olan ilçemizin; yüz ölçümü  1367 km²dir.  Çanakkale İlinin yüz ölçümü bakımdan en büyük ilçe olup,8000 nüfusa sahiptir. Yenice İlçe sınırları içinde İlçe merkezi dışında 1’i belde ve 75 köy olmak üzere 76 yerleşim birimi mevcuttur.75 köyü ile toplam nüfusu  33.387 dir.

   Yenice’de yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda yaşanmışlığı Cilalıtaş devrine dayandığı ortaya çıkmıştır. İlçe sınırlarında 2007 yılında yapılan bir araştırma sonunda Gümüşler Asartepe ve Sofular Asartepe olarak iki antik yerleşimin varlığı tespit edilmiştir. 14. yüzyıl başında Karesi Beyliği ve daha sonra da Osmanlı devleti topraklarına katılmıştır. Bölgeye Türkler’in yerleşmesiyle önce Yanoba ve Dalyanoba, daha sonra İnceköy ve Yeniceköy adı verilmiştir. İlerleyen zaman içinde Yenice adını almıştır.

       İlçemiz 1936 yılında 3012 sayılı kanunla Çanakkale İlinin İlçesi konumuna gelmiştir. İlk belediye başkanlığı görevini Musa SARIOĞLU yapmıştır.18 Mart 1953 gecesi meydana gelen depremde Yenice büyük hasar almış, bunun ardından Yenice’nin aşağıya, şose kenarına nakli kadastro ekibi ve tapu memurlarınca uygun görülmüş,1953/19 nolu karar ile tasdiklenmiş böylece yeni yerleşim yeri oluşturulmuştur.

    1950‘li yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’nin en bol çam esansının bulunduğu yer olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle dünya bankasınca finanse edilen Genetik yapının yerinde korunması projesinde bölgemizde bulunan kazdağları gen koruma ormanları olarak tespit edilmiştir. Yenice, alternatif turizm olanakları bakımından (termal-doğa sporları-atıcılık vb.) cazibe merkezi durumundadır. Asar Mevkii 27.02.2007 tarih ve 2007/11712 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Endru, Cross ,ofrood, dağ bisikleti, yamaç paraşüttü, doğa yürüyüşü, kara ve su avcılığı gibi sportif etkinliklere olanak sağlayan ilçemiz  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2006/7 Genelgesi doğrultusunda Yenice 2013 yılında Turizm öncellikli yöre belediyesi listesine girmiştir.

  1984 yıllında ilk endüstri meslek lisesi yapılmış olup, hala örgün öğrenime devam etmektedir.

1985 yılında ilk düğün salonu hizmete açılmış olup, restore edilerek faal olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

1995 yıllında tam teşekküllü itfaiye teşkilatı kurulmuştur.1997 yıllında yapımı tamamlanan itfaiye teşkilat binası hizmete girmiştir.

1996 yıllında ilk doğa yürüyüşü düzenmiş, daha sonra geleneksel hale gelmiştir.

TEKEL AŞ’ye ait atıl durumda bulunan 9.083,79m² miktarındaki taşınmazlar 18.05.2006 tarihinde Belediyemize kazandırılmıştır. Bu taşınmazlar eğitime destek kapsamında tamir ve tadilatı yapılarak, bir bölümü Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu, bir bölümü ise Türkiye genelinde ekonomik bakımından eğitim güçlüğü çeken ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yönelik olarak başlatılan Proje kapsamında Okuma Salonu olarak dizayn edildi.

            Diğer taraftan bu taşınmazlar yanın da bulunan 3.000m²’lik alana ise Belediyemiz tarafından yer tahisisi yapılarak yine belediyemizce inşa edilen 2-6 yaş grubu çocuklara okul öncesi eğitim imkanı sağlayan anaokul binası yapılarak, Milli eğitim bakanlığına devreldi.

60 dönüm arazi üzerine kurulu 16.500m² kapalı alana sahip 1963 yılında yöre halkının mütevazi birikimlerinin bir araya getirilmesi ile örgütlenerek çok ortaklı bir şirket olarak kurulan Yenice Gıda Sanayi fabrikası taşınmaz üzerindeki binaları, makine ve teçhizatları ile beraber 28.07.2011 tarihinde Belediyemizce satın alınarak, 20.09.2011 tarihinde Fabrika Binası içerisindeki Kurutma, Şoklama ve Közleme Bölümleri kiralanmış böylece kısmen de olsa Fabrikanın tarıma dayalı sanayi tesisi olarak çalışması sağlanmıştır.

1997 yıllında Türk evi etnografya müzesi açılmış,2012 yıllında Belediyemize ait Oto Garaj İşhanı 3.kat restore edilerek Kültür ve Gençlik Merkezi olarak dizayn edildi ve Türk evi etnografya müzesi kültür ve gençlik  merkezine taşınmıştır. Merkez içerisinde Türk Evi Özel Etnografya Müzesi yanı sıra Halk Kütüphanesi, İnternet Evi, Çok Amaçlı Salon, Satranç Odası, Masa Futbolu Odası, Çocuk Oyun Odası, Bindallı, Halı Kilim Dokuma, Takı Tasarım, Resim, Müzik, Ebru Sanatı, Sohbet Odası, Kafetarya ve Sinema Salonu bulunmaktadır.

Yenice Belediyesi Yüzme Havuzu Sosyal Tesisleri 2000m²’lik açık alana sahip Yüzme Havuzu 1.20cm’den başlayarak, 1.90cm. derinliğe ulaşmaktadır. 2011 yılı Haziran Ayında hizmete açılmıştır.

10 Nisan 2010 tarihinde yapımına başlanan kapalı sistem sulama tesisi projesi 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 90 km hat boyunca 7000 dönüm tarım arazisi sulanabilir hale getirildi.Bu proje ilçemize önemli bir ivme kazandırdı. Bu proje sayesinde ;

30 yıldır kullanılamayan tarım arazileri kullanılabilir duruma geldi. Modern basınçlı sulama sistemleri ile sulama yapılmasına olanak sağlandı. Tarım giderleri minimize edildi. Kapalı sistem şehir içine getirme projesi ile İlçe merkezinde bulunan meskenlere kullanma suyu verilerek özellikle yaz aylarında İlçe merkezinde yüksek kotlarda yaşanan içme suyu sıkıntısı ortadan kaldırdı.

Yenice Belediyesi 2012 yıllında tamamlanan Kapalı sistem sulama suyunun şehir içine getirilme projesiyle  90 km hat boyunca 7000da.arazi sulanır hale getirildi.

Yenice Göknar Otel İlçemizde Eko-turizmi geliştirmek için yapılan ve Üç Yıldızlı Yatırım Belgesine sahip 39 oda, 82 yatak kapasiteli, Açık Yüzme Havuzu, Lokanta ve 150m² Açık Terası bulunan Otelimiz 2014 yılı Mart hizmete açıldı.

Yenice Belediyesi Atık Su Arıtma tesisi 1000 M3/gün Kapasiteli Aktif Çamur Sistemi ile çalışacak olan Atık Su Arıtma Tesisi tamamlanarak 2015 yıllında faaliyete geçmiştir.

Yenice Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Belediyemizin yer tahsisi ve girişimleriyle 2015 yıllında hizmette açıldı.


 

 

Copyrigt © 2019 Yenice Belediye Başkanlığı ®